Hızlı ve Öfkeli 9 (Fast & Furious 9) Türkçe izle

Fast & Furious 9 Türkçe izlerken tüm olayların çok hızlı ve gelişigüzel oluyormuş hissi uyandırdı bende, UFC dövüşçüsünden tut da, vücut geliştiricisine ne kadar ünlü varsa filmde küçük-büyük rol almış, ve bizim ikonumuz olarak kabul ettiğimiz bu seri resmen ünlüler kervanına döndü artık. Hızlı ve Öfkeli 9 izlenin beğenmediğim yönleri oyunculuklar, ciddiyetten uzak bir havası var; nasıl desem duygusal sahneleri dışında sanki bir tiyatro veya bilgisayar oyununun içinde gibiler etraflarında o kadar patlama oluyor, kurşun yağıyor ama kimse şaşırmamış gibi tepki veriyor. Toretto’nun da fiziksel gücünü filmde ki diğer her şey gibi abartmışlar, adam neredeyse bir yumrukta dünyayı yörüngesinden çıkaracak gibiydi. Bu seri böyle uçuk kaçık giderse yakında Avengers ekibiyle bile kapışır. Kısa kes diyorsanız film güzel, izlenir, hoş vakit geçirilecek bir film kolayına yarısında kapatıp çıkmazsınız, ancak fazla aksiyona kaçıyor, duygusallığı güzel veriyor ama aksiyon dozajını pek ayarlayamamışlar, filmde mantık aramıyorum çünkü kasıtlı olarak abartıldığına inanıyorum, seyirci bunu seviyor belli ki. Ama son olarak şunu söyleyeyim Paul Walker öldükten sonra serinin tadı kalmadı, çok güzel devam filmleri geldi gibi ancak o eski sokak ruhunu veremedi ki zaten öyle bir dertleri yok, saf aksiyon, saf görsel efekt.

Fast & Furious 9, seri olarak her sinemasever için çıksa da direkt sinemada izlesek düşünsene sahip yapımlardı hatta bilgisayardan ya da başka bir platformda izlemek istemezdik, o kadar iyi bir yapım çıkıyordu ki sinemanın verdiği o hazzı başka bir platformdan izlediğimiz zaman alamıyorduk ama şuan bu çıkan son yapımda izleyiciyeler şu düşünceye sahip oldular artık bence sinemada izlemesek de olur artık bence daha da uzatılmamalı ve tadında bırakılmalı bu seri, yoksa bu gidişle çok saçma-sapan yerlere gidiyor. Ne bu, yani bunlar süper kahraman mı hiç mi biri ölmez ekipten, her zaman mı kurtulursunuz arkadaş ya izlediğim en kötü Hızlı ve Öfkeli 9 filmiydi. Bu filmi ciddi bir aksiyon kafasıyla izleyen birinin hüsrana uğraması kaçınılmaz sanırım, ama absürd komedi olarak inanılmaz keyifliydi. Olma olasılığı milyon, milyar değil, trilyonda 1 olabilecek şeyler filmde sanırım 15-20 kere falan oluyor. Tom ve Jerry çizgi filmlerindeki fizik kuralları bu filme de yansıtılmış. John Cena‘nın kütük oyunculuğu ve Brian’ı öldürmemekte ısrarla devam eden senaryo beni en çok rahatsız eden şeydi. Ailesi bunca şey yaşarken izleyiciden Brian’ın evde çocuk baktığına inanmasını beklemek pek olmuyor.

Fast & Furious 9 izle filmi için hazır ortam da müsaitken, serinin devamı adına Dom ile Brian’ın çocuklarının yeni bir ikili olarak, yeni jenerasyon bir Hızlı ve Öfkeli serisine doğru geçiş yapmasını çok isterim. Bundan 15 sene sonrasıyla başlayan, onların büyümüş hallerini yansıtacak sağlam oyuncularla yola devam edilse süper olurdu. Mesela Dune filmiyle daha da ismi duyulur hale gelecek olan Timothee Chalamet gibi potansiyeli olan oyuncularla. Herhangi bir filmde mantık hatası çok saçma diyenleri hiçbir zaman anlayamadım; ya hepimiz Marvel filmlerini seyrediyoruz, onlara mantık hatası var mı diyorsunuz MCU diyoruz. Tabi ki arabayla uzaya çıkmak saçmalık ama sonuçta bu adı üstünde film. Hızlı ve Öfkeli 9 filmini izlemeye gelirsek, bence ne vaat ediyorsa film onu veriyor ama Dwayne johnson ve Jason Statham eksikliği hissediliyor ve tabi ki de Paul Walker. Aslında saçma olan Brian karakterini öldürmeyip, Mia’nın bu filmde olup, Brian’ın olmaması daha büyük saçmalık. Zaten teknoloji bu kadar gelişmişken yüz teknolojisi ile Brian karakterini de gösterebilirlerdi. Ayrıca madem Brian ölmedi neden Dom’un oğlunun adı Brian? Paul koysalar daha anlamlı olurdu. Neyse sonuçta ben yine filmi izlerken eğlendim. Aksiyon filmleri insanları eğlendirmek, adrenalin yaşatmak ve insanları harekete geçirmek için yapılır. Dolayısıyla sanatsal kaygıdan uzaktırlar ve içlerinde birtakım saçma ve abartılı sahneler bulunması olağandır. Sadece bu kriterlere bakıp 20 yıllık bir işe ve emeğe çamur atmanın mantıklı olmadığını düşünüyorum.